Przejdź do treści

Program premierowy 2016-11-22

18:00: Blok reklamowy
18:01: W obiektywie - serwis
18:17: Sport
18:21: Pogoda
18:22: Przegląd Prasy - Głos Głogowa
18:26: Poradnik Lokatora - SM Nadodrze w Głogowie
18:33: Spotkania władz z mieszkańcami Głogowa2016r.
18:42: Rozmowa z Jarosławem Helwigiem
18:52: Horyzonty Kulturalne
19:20: Kurier Miedziowy

Kraj Głogów Góra Kotla Kożuchów Przemków Wschowa Sława

Wykoszone i wyczyszczone

Kotla

2016/12/rowy.jpg


 Na terenie Gminy Kotla zakończyły się prace konserwacyjne melioracji wodnych. Wykonał je Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu oddział w Legnicy. Wykoszono wał przeciwpowodziowy o długości 10 km, wykoszono i wygrabiono dno i skarpy cieków: Bogomickiego, Starka, Krzyckiego i Grodzkiego. W sumie ponad 35 km, a także wykoszono i wygrabiono skarpy oraz odmulono dno cieku Serbska Struga na odcinku 2,3 km. Łącznie na te zadania DZMiUW przeznaczył 188 550 zł.
 

Najładniejsze ogrody w gminie

Kotla

2016/11/ogrod.JPG


 105 właścicieli ogrodów zgłosiło się do tegorocznego konkursu na „Najładniejszy ogród w Gminie Kotla". W zeszły czwartek nastąpiło jego rozstrzygnięcie i podsumowanie. Komisja w składzie: Pani Anna Gniewosz – Pracownik Urzędu Gminy Kotla, Pani Katarzyna Stec – doradca z Powiatowego Zespołu Doradców w Głogowie oraz Pani Marianna Stachurska – Sołtys Sołectwa Zabiele oceniała ogrody w miesiącach lipiec. I miejsce przyznano Pani Beata Szymańskiej – Wójt, II miejsce otrzymała Pani Bożena Moskal a III miejsce zdobyła Pani Małgorzata Karczewska. Laureaci otrzymali nagrody dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, a były to: I miejsce – kosiarka, II miejsce – wertykulator / aerator, III miejsce – nożyce do żywopłotu i szpadel. Natomiast wszyscy uczestnicy za udział w konkursie otrzymali sadzonki krzewów.
zdjęcie: UG Kotla

Przebudowują ulicę

Kotla

2016/11/chodnik.JPG


 Gmina Kotla zakończyła przebudowę ulicy Krzyckiej przy ośrodku wraz z parkingiem wzdłuż ulicy. Warunki poprawiły się także dla pieszych, bowiem wzdłuż ogrodzenia wymieniono nawierzchnię chodnika. W ramach nowego zadania Gmina Kotla wykona także nową nawierzchnię z kostki brukowej i asfaltu na terenie bezpośrednio przylegającym do budynku, w którym mieści się ośrodek zdrowia. Dodatkowo teren wyposażony będzie w nowe ławki typu parkowego oraz kosze na śmieci. Prace już trwają.
zdjęcie: UG Kotla

Najlepsze w strefie legnickiej

Kotla

 7 listopada w Gimnazjum Salezjańskim w Lubinie odbył się Finał Strefy Legnickiej Młodzieży Gimnazjalnej w Badmintonie Drużynowym. W rozgrywkach wystartowała drużyna chłopców i dziewcząt z Gimnazjum Gminnego w Kotli. Po rozegraniu meczy w grupach, gdzie dziewczęta wygrały wszystkie pojedynki, zakwalifikowały się do półfinału z I miejsca w grupie. Natomiast chłopcy do półfinału startowali z II miejsca w grupie. Dziewczęta z Kotli po zaciętym meczu dostały się do finału a ich koledzy niestety ulegli rówieśnikom z Gimnazjum w Chobieni. Im pozostała walka o miejsca 3,4. W meczu finałowym chłopców rozpoczęli od wygrania pierwszej gry, ale w pozostałych lepsi byli gimnazjaliści z Lubina. Tym samym gimnazjaliści z Kotli zajęli IV miejsce. W meczu finałowym dziewczęta pokonały rywalki z Chobieni 3:1 i zdobyły tytuł Mistrzyń Strefy Legnickiej w badmintonie drużynowym. Drużyna dziewcząt awansowała również do Finału Województwa Dolnośląskiego, który zostanie rozegrany we Wrocławiu.
Dziewczęta wystąpiły w składzie: Julia Kurosz, Ada Dziadulewicz, Klaudia Zaleśna. Drużyna chłopców w składzie: Miłosz Przybylski, Michał Foterek, Krystian Kraska. Opiekunem drużyn jest p. Wiesław Sobolewski.

Nauczyli się pływać

Kotla

2016/11/basen.jpg


 Uczniowie szkół podstawowych z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kotli mają za sobą cykl zajęć w ramach nauki pływania na basenie Chrobry Głogów. W zajęciach uczestniczyło 7 grup wyjazdowych i każda grupa jeden raz w miesiącu miała dwugodzinne zajęciach na basenie. Z zajęć skorzystało ponad 300 uczniów klas I-VI. Ponownie uczniowie wrócą na basen w miesiącu marcu. Wyjazdy możliwe były dzięki pozyskanej przez Gminę Kotla darowiźnie z Fundacji KGHM Polska Miedź z Lubina. Koszty zakupu biletów wstępu na basen, prowadzenia lekcji przez instruktorów nauki pływania oraz zorganizowania transportu w całości finansowane są z pozyskanej darowizny.
zdjęcie: UG Kotla
 

Nowy sprzęt dla klubu

Kotla

2016/10/kotla_pilka.jpg


 Piłki, mini bramki z siatkami, płotki koordynacyjne z regulowaną poprzeczką oraz koszulki znaczniki. Te przedmioty zakupione zostały przez Gminny Ludowy Klub Sportowy Zryw Kotla. Fundusze pochodziły z dotacji pozyskanej z Ministerstwa Sportu i Turystyki na realizację programu pn.”Klub”. W jego ramach zatrudniono trenera i od lipca br. prowadzone są dodatkowe zajęcia sportowe z d lipca prowadzone są dodatkowe zajęcia piłkarskie dla dzieci i młodzieży z terenu gminy. W lecie zajęcia odbywały się na boisku sportowym w Kotli, a od października treningi odbywają się już w sali gimnastycznej przy Gimnazjum Gminnym. Zajęcia prowadzone są w dwóch grupach - pierwszą stanowią piłkarze Zrywu, a drugą dzieci młodsze. Wartość projektu to blisko 14 tys zł. z czego blisko 10 tys. do środki ministerialne, a 3,9 tys. to koszt udostępnionych obiektów przez gminę i miejscowe gimnazjum.
zdjęcie: UG Kotla

Ćwiczeniach członków OSP

Kotla

2016/10/cwiczenia.jpg


 W ostatni piątek, tj. 14 października na terenie leśnym przy stawie w miejscowości Chociemyśl odbyły się ćwiczenia taktyczne trzech jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Kotla oraz jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej Oddział Ratownictwa Wodnego z Głogowa. Manewry, które odbywają się corocznie, mają na celu poznanie miejsc zagrożonych pożarem na terenie Gminy Kotla. Dodatkowo przewidziano działania ratunkowe na akwenie wodnym, a także udzielanie pierwszej pomocy osobie poszkodowanej w wypadku samochodowym. Wszystkim prowadzonym działaniom przyglądali się ochotnicy do Młodzieżowej Drużyny OSP Kotla. Po manewrach odbyło się spotkanie, na którym podsumowano oraz przeanalizowano wykonane ćwiczenia.
zdjęcie: UG Kotla