Informacja: Najlepsi przyjadą do GłogowaZdjęcie

2017/12/plakat2.jpg


W dniach od 15 do 16 Grudnia w Głogowie odbędą się Mistrzostwa Polski w Bocci.

Jako dyscyplina sportu paraolimpijskiego Boccia nie jest w Polsce powszechnie znana jednak jej rozwój w naszym kraju w ostatnim czasie jest bardzo dynamiczny. Z każdym rokiem wzrasta liczba ośrodków promujących tę formę aktywności społecznej osób niepełnosprawnych. Jest ona zarazem jedyną formą rywalizacji sportowej dostępnej dla osób z najcięższymi formami niepełnosprawności fizycznej, a nawet sprzężonej. Polski Związek Bocci, organizujący polską ligę w tej dyscyplinie szacuje, iż w Polsce jest ona uprawiana w blisko 250 ośrodkach takich jak placówki szkolno-wychowawcze, stowarzyszenia, kluby sportowe. Na poziomie wyczynowym w tym roku Polska wyrosła na liczącego gracza w międzynarodowym rankingu Światowej Federacji Bocci (BISFed). Spektakularny sukces na Mistrzostwach Europy w portugalskim Povoa de Varizim odniósł Damian Iskrzycki. W swojej klasie BC3, a więc zawodników posługujących się pomocniczym sprzętem zdobył on tytuł Wicemistrza. W historii tej dyscypliny w Polsce jest to wydarzenie bez precedensu.
W tegorocznych Mistrzostwach weźmie udział ok. 40 finalistów wraz ze sportowymi asystentami z całej Polski, którzy w całorocznych eliminacjach zgromadzili największą ilość punktów. W tle finału odbędzie się turniej „integracyjny”, w którym rywalizować będą zawodnicy bez sportowej klasyfikacji medycznej.
Zawody mają charakter otwarty stąd gorące zaproszenie do kibicowania sportowcom w tej niezwykłej rywalizacji. Gośćmi specjalnymi turnieju będą W-ce Mistrzyni Paraolimpijska z Rio de Janeiro w pchnięciu kulą Pani Lucyna Kornobys, Mistrz Europy w strzelectwie sportowym Pan Filip Rodzik a także Mistrz Świata w Podwójnym Triatlonie Pan Jerzy Górski. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła TVP3 Wrocław. Współorganizatorem Mistrzostw Polski są Cisi Pracownicy Krzyża.
Mistrzostwa rozegrane zostaną w Hali Widowiskowo – Sportowej im. Ryszarda Matuszaka przy ul. Wita Stwosza 1. Początek zawodów 15. Grudnia godz. 9.00. Ceremonia medalowa zaplanowana jest na godziny popołudniowe dnia następnego.